MarLen.cz
Ušijte si snadné úpletové šaty s pelerínou

Ušijte si snadné úpletové šaty s pelerínou

Letos jsem si dala předstevzetí, že každý měsíc ušiju nějaký model z Burdy. Již pár let ji mám předplacenou a šije se mi z ní dobře, tak jsem si řekla, že bych to měla pořádně využít. Zároveň by to pro někoho mohlo být i inspirací. Já rozhodně nejsem žádná typická modelka. Postavu mám malou, ve tvaru hrušky s širokými boky. Pro někoho by mohlo být přínosné, když zvolený model uvidí i na postavě mého typu.

Téma|# Šití

Šedé úpletové šaty na nekonfekční postavěV lednovém čísle mě nejvíce zaujaly šaty s pelerínou na straně 82. Jednoduché linie, úpletový materiál, zajímavý prvek v podobě peleríny. Dostala jsem chuť se do něčeho hebkého zachumlat a tu lednovou zimu si trošku zpříjemnit. 

Paní Lenka z MarLen mi velmi ochotně pomohla vybrat tu správnou látku. Mně se zalíbil šedý melírovaný úplet s krátkým jemným chloupkem. Už na omak velmi hebký a hřejivý. I síla úpletu se mi na první pohled líbila. Pevná tak akorát, aby se úplet v oblasti boků nevytahoval, ale přitom si látka zachovala i určitou míru splývavosti, aby pelerína zůstala měkce foremná. Ale vy si vyberte podle svého gusta jakýkoliv jiný teplejší úplet.

Látku jsem před šitím vyprala. Klasicky na 40 stupňů, ale radši se sníženými otáčkami ždímání. Šaty se šily pěkně, šila jsem je celé v podstatě jen na overlocku. Pouze výstřih jsem prošila na rovnostehu. Menší obtíž jsem měla s pochopením přišití ramínka a peleríny, ale stačilo si model logicky poskládat z lícové strany, jako by byl hotový a hned jsem viděla, co s čím budu sešívat. V oblasti ramínka se vyplatilo několikrát i stehovat, jelikož se tam potkávalo nejvíce vrstev látky, tak aby pěkne držely při šití na sobě. 

Šaty jsem měla na sobě celé odpoledne při focení a nosí se opravdu krásně. Látka nekouše, je i na holé kůži velmi příjemná a hřejivá. S různými doplňky se šaty dají nosit na několik způsobů. S houmleskou, kozačkami a koženým křivákem neformálně. Nebo s lodičkami a zajímavou broží formálně do práce či na schůzku. Mně doplňky obstarala moje maminka, která plete – čepice a čelenka jsou z její dílny. 

V lednovém čísle Burdy je na straně 89 ještě návod na obal na termofor. A lelikož mi ještě kousek tohoto úpletu zbyl, tak už vím, jak ho využiju a tu vlezlou lednovou zimu si zpříjemním ještě o chlup víc.

Autor: Zuzana Stehlíková

Galerie

Snadné úpletové šaty s pelerínou (Burda 01/2023)

Zaujalo vás to? Podělte se o nápady s přáteli.

Mohlo by vás zajímat

Nechte se inspirovat

Všechny inspirace
Oboustranný kabátek z žakárové tkaniny MarLen
Oboustranný kabátek z žakárové tkaniny MarLen
Po loňské náročné šicí výzvě, kdy jsem šila každý měsíc z každého vydání Burdy jeden model, jsem si na nějaký čas dala od šití klid, abych mohla načerpat nové síly a hlavně novou inspiraci. Netrvalo to moc dlouho a s přicházejícím jarem se ve mně opět probudila touha tvořit.
Móda vzniká tělem i duší
Móda vzniká tělem i duší
Jestli se chcete někdy ocitnout v ráji pro švadleny a pletařky, vstupte do jednoho z obchodů v Praze nebo v Brně společnosti MarLen. Dívejte se pozorně, protože i kdybyste si vyhradili sebevíc času, unikne vám dobrá stovka vjemů.