MarLen.cz
0
0
Ušijte si snadné úpletové šaty s pelerínou

Ušijte si snadné úpletové šaty s pelerínou

Letos jsem si dala předstevzetí, že každý měsíc ušiju nějaký model z Burdy. Již pár let ji mám předplacenou a šije se mi z ní dobře, tak jsem si řekla, že bych to měla pořádně využít. Zároveň by to pro někoho mohlo být i inspirací. Já rozhodně nejsem žádná typická modelka. Postavu mám malou, ve tvaru hrušky s širokými boky. Pro někoho by mohlo být přínosné, když zvolený model uvidí i na postavě mého typu.

Téma|# Šití

Šedé úpletové šaty na nekonfekční postavěV lednovém čísle mě nejvíce zaujaly šaty s pelerínou na straně 82. Jednoduché linie, úpletový materiál, zajímavý prvek v podobě peleríny. Dostala jsem chuť se do něčeho hebkého zachumlat a tu lednovou zimu si trošku zpříjemnit. 

Paní Lenka z MarLen mi velmi ochotně pomohla vybrat tu správnou látku. Mně se zalíbil šedý melírovaný úplet s krátkým jemným chloupkem. Už na omak velmi hebký a hřejivý. I síla úpletu se mi na první pohled líbila. Pevná tak akorát, aby se úplet v oblasti boků nevytahoval, ale přitom si látka zachovala i určitou míru splývavosti, aby pelerína zůstala měkce foremná. Ale vy si vyberte podle svého gusta jakýkoliv jiný teplejší úplet.

Látku jsem před šitím vyprala. Klasicky na 40 stupňů, ale radši se sníženými otáčkami ždímání. Šaty se šily pěkně, šila jsem je celé v podstatě jen na overlocku. Pouze výstřih jsem prošila na rovnostehu. Menší obtíž jsem měla s pochopením přišití ramínka a peleríny, ale stačilo si model logicky poskládat z lícové strany, jako by byl hotový a hned jsem viděla, co s čím budu sešívat. V oblasti ramínka se vyplatilo několikrát i stehovat, jelikož se tam potkávalo nejvíce vrstev látky, tak aby pěkne držely při šití na sobě. 

Šaty jsem měla na sobě celé odpoledne při focení a nosí se opravdu krásně. Látka nekouše, je i na holé kůži velmi příjemná a hřejivá. S různými doplňky se šaty dají nosit na několik způsobů. S houmleskou, kozačkami a koženým křivákem neformálně. Nebo s lodičkami a zajímavou broží formálně do práce či na schůzku. Mně doplňky obstarala moje maminka, která plete – čepice a čelenka jsou z její dílny. 

V lednovém čísle Burdy je na straně 89 ještě návod na obal na termofor. A lelikož mi ještě kousek tohoto úpletu zbyl, tak už vím, jak ho využiju a tu vlezlou lednovou zimu si zpříjemním ještě o chlup víc.

Autor: Zuzana Stehlíková

Galerie

2023-01-Snadné úpletové šaty s pelerínou

Zaujalo vás to? Podělte se o nápady s přáteli.

Mohlo by vás zajímat

Nechte se inspirovat našimi nápady a triky

Všechny inspirace
Mikina s kapucí
Mikina s kapucí
Pokaždé v Burdě najdu nějaký kousek, který mě zaujme a já se můžu pustit do šití. Za březen (Burda 03/2023) mě nejvíce oslovila croptop mikina s kapucí na str. 18. V originále je ušitá z pružné látky, já jsem ale po poradě s paní Lenkou z MarLen zkusila zaexperimentovat a vybrala jsem si tkanou látku z kolekce Art fabrics.