
Šití podzimního kabátku z vařené vlny – tipy pro práci s látkou v metráži
Léto bylo letos neobvykle teplé a dlouhé, ale přesto už je nějaký čas ve vzduchu cítit nadcházející podzim. Nejvyšší čas na krátký kabátek – třeba model. č. 111 z Burdy 10/2023. Na střihu mě zaujaly křidélkové vsadky v ramenou. Kdo mě již nějakou dobu sleduje, ví, že mám přesně tyto jednoduché detaily ráda. Dostala jsem chuť ušít trošku rebelský model.
S paní Lenkou z MarLen jsme rovnou sáhly po vařené vlně. Já si vybrala okrově žlutou barvu. V této barvě ještě žádný kousek oblečení nemám. Je to krásná podzimní barva, která rozzáří zkracující se dny. V e-shopu MarLen najdete vařenou vlnu v dalších krásných výrazných barvách – například fuchsiové, tyrkysové, zelené.
Před stříháním jsem látku vyprala klasicky na 40 stupňů při 800 otáčkách/min. Látka se srazí a získá svůj osobitý vzhled. Přitom stále zůstane měkká a poddajná. Šije se z ní velmi dobře. Nepočítala jsem však s tím, že se látka prověšuje. Na vlastnosti vařené vlny to vliv nemá, hřejivost zůstává zachována. Ale velmi mě překvapilo, že velikost 40, kterou si běžně na sebe šiju, mi byla velká – a to tak cca o 2 konfekční čísla. Když jsem po ušití přiložila střih na hotový výrobek, délka byla cca o 5 cm delší. Doporučuji tedy s touto vlastností vařené vlny počítat a dát si práci s podšívkou. Tímto eliminujete i kousavost vařené vlny, což je její další přirozená vlastnost.
Já jsem kabátek šila bez podšívky, okraje jsem lemovala kontrastním černým šikmým proužkem. Výsledek se i tak dostavil, kabátek je nositelný, modelkou mi ale tentokrát musela stát moje švagrová. Tímto jí děkuji za ochotu ukázat vám kabátek ve vší parádě.
Mohlo by vás zajímat
Nechte se inspirovat našimi nápady a triky

