MarLen.cz
Šít, či nešít?

Šít, či nešít?

Pokud si kladete tuto základní otázku, snad vám následující článek pomůže v rozhodování. Fáze od začátečníka po profíka jsou různě dlouhé a různě finančně náročné.

Téma|# Šití

1. Začátečník

Do začátku holt musíte něco investovat, ostatně jako u drtivé většiny koníčků. Ale nelekejte se. Kolem dvou tisíc pořídíte slušný šicí stroj, který zvládne všechny potřebné stehy a navíc i spoustu úplně zbytečných. Dále nějaké nůžky, krejčovský metr, krabičku špendlíků, krejčovskou křídu, pravítko, jehlu (nebo raději několik, protože byt každé švadleny má spoustu bermudských trojúhelníků, kde jehly mizí) a žehličku, ale tu už jistě máte.

Suma sumárum do tří tisíc jste vybaveni.

Když stroj vybalíte a podrobně prostudujete návod, naučte se šít rovný steh a entlovací steh při kraji, aby byla látka začištěná. Až tohle zvládnete, můžete se směle pustit do jednoduchých projektů: záclony, závěsy, polštáře, jednoduché oblečení pro děti i pro sebe.

ZávěsyPolštářeDěti

Ano, tohle všechno zvládnete po pár hodinách praxe.

2. Mírně pokročilý

Když už máte pár ušitých kousků za sebou, získáte zručnost, pochopíte záludnosti stroje i látek, můžete se pustit do složitějších střihů a dražších materiálů. Po pár týdnech pilné práce jistě zvládnete například tohle:

Zdroj: vogue.co.uk

Nebo si ušijete kalhoty jako od Donny Karan.

Zdroj: fashionweekdaily.com

3. Pokročilý

Pokud Vás šití ještě stále baví a máte ambice přiblížit se profesionálům, doporučuji zakoupit šicí stroj zvaný overlock. Ten pozvedne Vaše výtvory o několik levlů. Šije čtyřmi nebo pěti nitěmi a v jednom kroku sešívá i začišťuje. Nebudu se o overlocku příliš rozepisovat, protože tohle téma by vydalo na samostatný článek. Pořídíte ho od 5 000 Kč a vypadá třeba takhle:

Zdroj: singerco.com

Ten největší přínos overlocku je, že Vám konečně umožní ušít všechny ty praktické a pohodlné oděvy z úpletů a pletenin.

Zdroj: pinterest.com

Pokud máte tyto dva stroje, ušijete většinu oblečení v profesionální kvalitě. Pravděpodobně budete stále náročnější a postupně si pořídíte i jiné pomůcky, které Vám usnadní a zkvalitní práci. Pokud máte strach, že budete jen sedět u šicího stroje s kusem látky a nebudete si vědět rady, Vaše obava je zbytečná. Na internetu najdete návody ve formě fotografií, podrobných popisů i videí na všechny fáze šití, od tvorby střihu, přes stříhání, žehlení, zpracování různých materiálů i samotné šití. Skvělý pomocník je samozřejmě časopis Burda (http://www.burda.cz/portrety/burda/5463/burda.html). Kde jinde najdete každý měsíc kolem 50 střihů za pouhých 130 Kč?

4. Ten, kdo vydrží…

Kdo se nenechá odradit občasným neúspěchem, nedodělanými kalhotami v koši, kdo obrečí krásnou látku, protože ta halenka z ní se fakt nedá nosit a pustí se do dalšího projektu s novou nadějí, nepochybně se dočká skvělých výsledků, třeba jako jsou tyhle modely ze světových přehlídek:

Přehlídka 1 Přehlídka 2 Přehlídka 3

Zdroj: showstudio.comvogue.co.ukhaanprojects.net

Tak snad Vás, nerozhodné, fotografie navnadily a text příliš neodradil.
Přeji mnoho úspěchů.

Zaujalo vás to? Podělte se o nápady s přáteli.

Mohlo by vás zajímat

Nechte se inspirovat

Všechny inspirace
Nebojte se vyniknout: netradiční materiály na pánská saka
Nebojte se vyniknout: netradiční materiály na pánská saka
Vyniknout ve světě pánské módy často znamená nebát se překročit hranice tradičních konvencí a experimentovat s netradičními materiály i vzory. Pokud jste na pochybách, zda byste měli vsadit na neobvyklé látky na svoje nové sako, načerpejte inspiraci od našich zákazníků, kteří se odvážili vybočit z ustálených standardů.