MarLen.cz
Interiér Císařské koupelny v Karlových Varech

Interiér Císařské koupelny v Karlových Varech

Podíleli jsme se na rekonstrukci Císařské koupelny v objektu Císařských lázní v Karlových Varech. Dodali jsme repliku koberce a veškeré textilní výrobky a čalounické doplňky.

Téma|# Interiér

Historie

Císařské lázně v Karlových Varech (po roce 1918 označovány jako "Lázně I.") patřily ve své době k nejmodernějším zařízením svého druhu na světě. Tato pseudorenesanční lázeňská budova byla postavena v letech 1893–1895 podle projektu Ferdinanda Fellnera a Hermana Helmera s původním rozpočtem cca 750.000 zlatých, který však v průběhu stavby překročil 1.000.000 zl. V roce 1958 byl tento objekt zapsán na seznam nemovitých kluturních památek. Od konce 80. let minulého století postupně přestaly být Lázně I. používány pro balneoprovoz – všechny významné hotely totiž pro komfort svých hostů již zaváděly vlastní balneoprovozy tak, aby hosté pro léčebné procedury již nemusely opouštět objekty, ve kterých byly ubytováni. V devadesátých letech Císařské lázně často měnily majitele - bylo zde provozováno kasino, zařízení lázeňského provozu bylo vybouráno a objekt měl projít rozsáhlou přestavbou na hotel, ale na plány nedošlo a Lázně chátraly. Chátrající budova (již majetku Karlovarského kraje) byla v roce 2010 prohlášena za národní kulturní památku. Následně Kraj spolu s městem Karlovy Vary začali připravovat revitalizaci objektu s odhadovanými náklady ve výši cca 800 mil. Kč.

Současnost

Od konce roku 2019 zde probíhá celková revitalizace. V rámci projektu, jehož cílem je zpřístupnit objekt široké veřejnosti, budou v objektu provedeny sanační, stavební a restaurátorské práce. Budova bude využívána pro kulturně společenské účely; v prostorách je plánováno umístění kavárny, informačního centra, společenského sálu, muzejní expozice s tématikou historie a současnost lázeňství. Celkové plánované náklady rekonstrukce by se měly vyšplhat do výše cca 1.127 mil. Kč. Stavbu provádí konsorcium firem Geosan a Metrostav.

Martina Bílková (MarLen s.r.o.) v Císařské koupelně, KArlovy VaryRekonstrukce

Firma MarLen byla vybrána pro vybavení (původně) luxusně zařízeného koupelnové apartmá, tzv. Císařské koupelny, replikami koberce, závěsů, textilního vybavení a čalounických součástí. Apartmá bylo určeno speciálně pro rakouského císaře Františka Josefa I. Lóže měla oddělené převlékací a koupelové kabiny a byla vybavena nejmodernějším komfortem: elektrickým osvětlením a hodinami, parním vytápěním i větracím zařízením. 

Martina Bílková, jednatelka MarLen k rekonstrukci řekla: "Je to opravdu velkolepá stavba a tak jsme měli trošičku respekt. Naštěstí jsme ale zvyklí pracovat pod pečlivým dohledem památkářů – vždyť jsme se podíleli už na rekonstrukcích rezidence pražského primátora, Loosovy vily a ze soukromých projektů např. Chateau Mcely a mnoha dalších – tak tréma brzy opadla a výsledek budete moci brzy posoudit sami.

Projekt byl realizován na přelomu května a června 2023 a slavnostně otevřen bude 17. června 2023.

Císařské lázně můžete navštívit i vy: na výběr je několik prohlídkových okruhů - od celých Lázní až po pouze Koupelnu. Prohlídky je třeba předem rezervovat.

Galerie

Císařská koupelna Karlovy Vary

Zaujalo vás to? Podělte se o nápady s přáteli.

Mohlo by vás zajímat

Nechte se inspirovat

Všechny inspirace
Oboustranný kabátek z žakárové tkaniny MarLen
Oboustranný kabátek z žakárové tkaniny MarLen
Po loňské náročné šicí výzvě, kdy jsem šila každý měsíc z každého vydání Burdy jeden model, jsem si na nějaký čas dala od šití klid, abych mohla načerpat nové síly a hlavně novou inspiraci. Netrvalo to moc dlouho a s přicházejícím jarem se ve mně opět probudila touha tvořit.
Móda vzniká tělem i duší
Móda vzniká tělem i duší
Jestli se chcete někdy ocitnout v ráji pro švadleny a pletařky, vstupte do jednoho z obchodů v Praze nebo v Brně společnosti MarLen. Dívejte se pozorně, protože i kdybyste si vyhradili sebevíc času, unikne vám dobrá stovka vjemů.