MarLen.cz
Interiér Císařské koupelny v Karlových Varech

Interiér Císařské koupelny v Karlových Varech

Podíleli jsme se na rekonstrukci Císařské koupelny v objektu Císařských lázní v Karlových Varech. Dodali jsme repliku koberce a veškeré textilní výrobky a čalounické doplňky.

Téma|# Interiér

Historie

Císařské lázně v Karlových Varech (po roce 1918 označovány jako "Lázně I.") patřily ve své době k nejmodernějším zařízením svého druhu na světě. Tato pseudorenesanční lázeňská budova byla postavena v letech 1893–1895 podle projektu Ferdinanda Fellnera a Hermana Helmera s původním rozpočtem cca 750.000 zlatých, který však v průběhu stavby překročil 1.000.000 zl. V roce 1958 byl tento objekt zapsán na seznam nemovitých kluturních památek. Od konce 80. let minulého století postupně přestaly být Lázně I. používány pro balneoprovoz – všechny významné hotely totiž pro komfort svých hostů již zaváděly vlastní balneoprovozy tak, aby hosté pro léčebné procedury již nemusely opouštět objekty, ve kterých byly ubytováni. V devadesátých letech Císařské lázně často měnily majitele - bylo zde provozováno kasino, zařízení lázeňského provozu bylo vybouráno a objekt měl projít rozsáhlou přestavbou na hotel, ale na plány nedošlo a Lázně chátraly. Chátrající budova (již majetku Karlovarského kraje) byla v roce 2010 prohlášena za národní kulturní památku. Následně Kraj spolu s městem Karlovy Vary začali připravovat revitalizaci objektu s odhadovanými náklady ve výši cca 800 mil. Kč.

Současnost

Od konce roku 2019 zde probíhá celková revitalizace. V rámci projektu, jehož cílem je zpřístupnit objekt široké veřejnosti, budou v objektu provedeny sanační, stavební a restaurátorské práce. Budova bude využívána pro kulturně společenské účely; v prostorách je plánováno umístění kavárny, informačního centra, společenského sálu, muzejní expozice s tématikou historie a současnost lázeňství. Celkové plánované náklady rekonstrukce by se měly vyšplhat do výše cca 1.127 mil. Kč. Stavbu provádí konsorcium firem Geosan a Metrostav.

Martina Bílková (MarLen s.r.o.) v Císařské koupelně, KArlovy VaryRekonstrukce

Firma MarLen byla vybrána pro vybavení (původně) luxusně zařízeného koupelnové apartmá, tzv. Císařské koupelny, replikami koberce, závěsů, textilního vybavení a čalounických součástí. Apartmá bylo určeno speciálně pro rakouského císaře Františka Josefa I. Lóže měla oddělené převlékací a koupelové kabiny a byla vybavena nejmodernějším komfortem: elektrickým osvětlením a hodinami, parním vytápěním i větracím zařízením. 

Martina Bílková, jednatelka MarLen k rekonstrukci řekla: "Je to opravdu velkolepá stavba a tak jsme měli trošičku respekt. Naštěstí jsme ale zvyklí pracovat pod pečlivým dohledem památkářů – vždyť jsme se podíleli už na rekonstrukcích rezidence pražského primátora, Loosovy vily a ze soukromých projektů např. Chateau Mcely a mnoha dalších – tak tréma brzy opadla a výsledek budete moci brzy posoudit sami.

Projekt byl realizován na přelomu května a června 2023 a slavnostně otevřen bude 17. června 2023.

Císařské lázně můžete navštívit i vy: na výběr je několik prohlídkových okruhů - od celých Lázní až po pouze Koupelnu. Prohlídky je třeba předem rezervovat.

Galerie

Císařská koupelna Karlovy Vary

Zaujalo vás to? Podělte se o nápady s přáteli.

Mohlo by vás zajímat

Nechte se inspirovat našimi nápady a triky

Všechny inspirace
Manšestrové kalhoty a vesta
Manšestrové kalhoty a vesta
I když venku panovaly ještě vysoké teploty, tak pro svůj srpnový projekt jsem si z Burdy 08/2023 zvolila model manšestrových kalhot. V poslední době jsem zaznamenala, že se manšestr zase vrací do módy a zaradovala jsem se – je to i můj oblíbený materiál, a to už od školních let. Jak to, že jsem ho v posledních letech vůbec nenosila!? Rozhodla jsem se, že je na čase ušít si něco nového právě z manšestru.
Řasené šaty s vázačkami na ramenou
Řasené šaty s vázačkami na ramenou
Červencová vlna veder naplno udeřila a tentokrát jsem nebyla zaskočena. Ušila jsem si totiž ještě v mírném předstihu vzdušné letní šaty z červencové Burdy. Právě včas! Pokud mi něco pomáhá ty vysoké teploty snášet, tak je to právě to neustálé jemné povlávání látky, které se samovolně děje při každém kroku.