Pokračováním v prohlížení této stránky souhlasím s použitím souborů cookies (viz Podmínky používání). Seznámil/a jsem se se zásadami Zpracování osobních údajů a souhlasím s jejich použitím Souhlasím

Jak spočítat spotřebu materiálu na šití

img Určitě jste se už někdy potýkala s problémem, jak určit, kolik látky budu na šití plánovaného modelu potřebovat. Není to úplně jednoduchá záležitost, ale když víte, jak na to, není to ani nic složitého.

Spotřebu látky ovlivňuje několik faktorů: složitost střihu, výška a velikost postavy, šíře materiálu, a v neposlední řadě dezén.

Tak tedy popořadě:

Doporučená spotřeba podle střiPro jednoduchost si ukážeme výpočet spotřeby na modelu z Burdy. Spotřeba k jednotlivým velikostem je uvedena vždy u střihové přílohy.

Zkontrolujte si, jestli šíře vámi vybraného materiálu odpovídá šířce, kterou udává tvůrce střihu. Látky se vyrábí ve dvojité šíři (140-160 cm) nebo v jednoduché (90-110 cm). V případě jednoduché šíře spotřebujete až dvojnásobné množství látky.

Důležitý je i dezén. U velkých vzorů (například květů), kostky a pruhů může být dost velký prostřih a je nutné s tím při nákupu počítat. (Chcete přece, aby váš oděv vypadal profesionálně a motivy na sebe pěkně navazovaly.)

U přírodních materiálů - jako například bavlna nebo len - počítejte s o něco vyšší srážlivostí, proto přidejte až 10% navíc. U látek s velkým podílem umělých vláken stačí na sražení přidat jen 5%.

Neuděláte chybu, když si střihové díly přinesete s sebou do prodejny a na vybranou látku poskládáte.

Vyznačení látky na podlazeNáš tip: Z papíru si vystřihněte všechny střihové díly včetně pásků, kapes, lemovacích proužků apod. Na podlahu si zaznačte lepící páskou nebo třeba stužkou pomyslnou látku v příslušné šíři a do ní potom vkládejte střihové díly.

Poloha střihu na látceNezapomínejte dodržovat správný směr vlákna (po směru, napříč nebo vodorovně). I tohle bývá zakresleno ve střihové příloze.

Při pokládání také nezapomeňte na dostatečné odstupy, abyste zahrnuli i přídavky na švy a záložky.

Pro ty z Vás, které v obchodě okouzlila některá látka a řekly jste si: „Z tohoto by byla krásná sukně. Kolik by to asi stálo?“, jsem udělala orientační přehled s několika typy oděvů a uvedla přibližnou spotřebu. Vše je počítáno na konfekční velikost 36-42.

Sukně rovná nad kolena  Sukně rovná pod kolena  Sukně krátká kolová
0,70 m  1,00 m  1,60 m
Sukně rovná nad kolena
Sukně rovná pod kolena
Sukně krátká kolová

Sukně kolová ke kolenům  Sukně kolová dlouhá Šortky
1,80 m  2,80 m  1,10 m
Sukně kolová ke kolenům
Sukně kolová dlouhá
Šortky

Kalhoty úzké  Kalhoty rovné  Kalhoty široké
1,50 m  1,60 m  2,30 m
Kalhoty úzké
Kalhoty rovné
Kalhoty široké

Halenka bez rukávů  Halenka s krátkým rukávem  Košile s dlouhým rukávem
0,70 m  1,00 m  2,00 m
Halenka bez rukávů
Halenka s krátkým rukávem
Košile s dlouhým rukávem

Šaty prádlové  Šaty pouzdrové  Šaty s rozšířenou sukní
1,60 m  1,60 m  2,10 m
Šaty prádlové
Šaty pouzdrové
Šaty s rozšířenou sukní

Sako  Trenčkot  Kabát dlouhý
1,80 m  3,50 m  4,00 m
Sako
Trenčkot
Kabát dlouhý

Nákresy modelů převzaty z www.burdastyle.de.

Připravila Jana Jančíková

Vaše komentáře k článku