Pokračováním v prohlížení této stránky souhlasím s použitím souborů cookies (viz Podmínky používání). Seznámil/a jsem se se zásadami Zpracování osobních údajů a souhlasím s jejich použitím Souhlasím

Elegantní pléd, hotový, než bys řekl švec

img Jak se blíží podzim, ale venku není ještě úplně chladno celý den, bylo by potřeba, mít po ruce něco, co je lehké, ale zahřeje. Zkuste třeba tento rychlý pléd, který je opravdu snadný, a když zvolíte tu správnou látku, může být i hodně teplý.

Na tento klasický střih plédu stačí 130–140 cm délky (dle vaší výšky a požadované délky plédu). Úplet je široký 155 cm, což bude pro většinu postav ideální délka od jednoho zápěstí přes ramena ke druhému. Látku je potřeba složit na polovinu, potom vyznačit střed a jeden díl přeložené látky rozstříhnout do necelé poloviny – musí vám zůstat polovina přeložené látky vcelku (stačí nechat cca 5 cm od přeložení):

Obrázek 1
Obrázek 2

Dále se musíte rozhodnout jaký tvar plédu chcete mít: máte na výběr z klasického „obdélníkového“ nebo „půlkulatého“ plédu. Výhodou „obdélníkového“ tvaru je lepší uvázání plédu kolem těla, u tvaru „půlkulatého“ by bylo třeba zachytit pléd sponou, aby dobře držel tvar - krásný ozdobný spínací špendlík najdete na obou našich prodejnách

Obrázek 3 - obdélník
Obrázek 3 - půlkruh

                                                  

V případě půlkulatého tvaru si křídou vyznačte průběh oblouku a přední i zadní díl stříhejte společně.

Jakmile máte hotový tvar, stačí už jen začistit okraje. Nejlépe klasicky, dvojitým zahnutím – pléd si žije vlastním životem, tak ať máme všude čisto :)

Dvojité zahnutí v jednom kroku

Tato technika je pro ty zručnější: stačí kraj látky dvakrát zahnout a prošít – je dobré mít po ruce krejčovskou křídu, metr a žehličku. Klasický postup – od kraje látky vyznačíme křídou první zahnutí, přežehlíme a opět vyznačíme křídou druhou linku, kam chceme látku zahnout, opět přežehlíme (případně sešpendlíme, aby látka nikam neutekla) a máme připraveno na prošití. Látku se snažte zbytečně nevytahovat, ať se vám nezvlní. Pokud by se vám látka vlnila, je potřeba povolit napětí vrchní i spodní nitě.

Dvojité zahnutí v jednom kroku

Dvojité zahnutí ve dvou krocích

Tento postup zvolte, pokud jste začátečnice nebo pokud si nejste ještě zcela jistá svou zručností: doporučujeme nejdříve křídou vyznačit linku cca 1-1,5 cm od kraje látky, k ní kraj látky přehnout a přežehlit (případně sešpendlit) – pak prošít přibližně v polovině skladu. V dalším kroku vše opakujeme a docílíme dvojitého zahnutí.

Dvojité zahnutí ve dvou krocíc

Zahnutí pomocí pružné zažehlovací mřížky

Velkým pomocníkem může být zažehlovací pružná mřížka (spotřeba při šířce látky 150 cm a délce 140 cm je cca 7,5 m až 8 m).

Mřížku přiložíte ke kraji látky papírovou plochou nahoru (pozor, když dáte lepící část nahoru a přežehlíte ji, budete mít co dělat se seškrábáváním lepidla z žehličky) přežehlíte na stupeň I, opatrně zkusíte někde v kraji, jestli se přilepila – pokud ne, znovu přežehlete delším intervalem. Jakmile se mřížka přilepí, nechte chvilku zchládnout (vyjde vám to tak akorát, abyste přežehlila všechny kraje látky) a opatrně sloupněte papírovou část. Opět látku přehněte po šířce mřížky, znovu zažehlete a máte hotovo. Pokud byste lepení nevěřila, můžete pro jistotu ještě prošít.

Zahnutí pomocé pružné lemovací

Dozdobení plédu

Pokud nejste na klasiku, můžete si pléd dozdobit Zde nabízíme několik tipů, jak na to:

  • můžete zvolit ozdobné porty, borty, bambulky… pro efekt můžete zkombinovat dvoje barvy bambulek (viz černá-bílá) – stačí jen našít za zapravený lem plédu (zažehlením, prošitím…)

    Dozdobení porty dvěma druhy bambulek Dozdobení plédu bambulkami
  • z pletací příze zvládnete dodělat třásně libovolně dlouhé, nebo můžete vyrobit vlastní ozdobnou portu – stačí uháčkovat řetizek dostatečně dlouhý a pléd jím olemovat - a můžete i na pléd aplikovat háčkované kytky, kolečka, čtverečky... cokoliv, co vás napadne. Pokud zvolíte tento způsob, vřele doporučujeme ze stejné příze uplést i čepici nebo čelenku, případně rukavice – tak bude váš outfit opravdu dokonalý

    Dozdobení plédu portou
    Dozdobení porty háčkovaným řetízkem

Jak pléd nosit?

Existuje několik způsobů, jak hotový pléd nosit. Ale ani zde se fantazii meze nekladou a vy si jistě najdete nejlepší způsob, jak si jej obléci tak, abyste se cítila jako v bavlnce.

Jak pléd nosit

Imitace srsti kašmírské kozy

Poslední tip

Je-li vám opravdu velká zima, můžete sáhnout po teplejší látce – třeba umělé kožešině. Téměř bez práce budete mít pléd z imitace kašmírské kozy – dlouhý vlas je dostatečně efektní a schová i nejeden nezdařený šev. Střih je stejný, jako u pleteninového plédu. Tady máte hotovo opravdu dřív, než by jste řekla švec…

Látky zmíněné v tomto článku najdete na našich prodejnách i v e-shopu, galanterní doplňky prodáváme v našich prodejnách, kde vám případně také poradí, kdybyste si nevěděla rady.

Tohle přece zvládne každý a zima vás nezastihne nepřipravené!

Vaše komentáře k článku